Dějepisně – literární exkurze 9. tříd – Lidice, Praha

Dějepisně – literární exkurze 9. tříd – Lidice, Praha

Za osudovými místy české novodobé historie

     Dne 16. října se žáci devátých tříd vydali za poznáním osudových míst českých dějin 2. poloviny  20. století. Své putování začali v Lidicích. Nejprve navštívili muzeum, ve kterém zhlédli krátký film shrnující osudné události, a poté se vydali na prohlídku muzea. Lidická expozice se skládá z dobových filmových záznamů, fotografií, obsahuje i několik hmotných pozůstatků obce. Asi nejvíce žáky zaujal dokument s výpověďmi přeživších lidických žen a dětí. Poté se společně s průvodkyní vydali na pietní území zaniklé obce. Procházku zahájili u Horákova statku a hromadného hrobu lidických mužů, zastavili se u základů kostela, školy, prošli kolem sousoší lidických dětí a své krátké putování zakončili v růžovém sadu.

     Druhá polovina exkurze proběhla v Praze. Žáci si prohlédli památník hrdinů heydrichiády v pravoslavném kostele v Resslově ulici. V kryptě kostela si vyslechli poutavé převyprávění událostí, podívali se i do prostor samotného kostela. Procházka po Praze – z Karlova náměstí přes Národní třídu, kolem Tančícího domu, po Rašínově nábřeží ke kubistickým vilám pod Vyšehradem až na samotný Vyšehrad – byla doprovázena zajímavým výkladem. U památníčku na Národní třídě si žáci připomněli události, které provázely 17. listopad 1998.

     Posledním místem exkurze se stal areál Vyšehradu s rotundou sv. Martina a hřbitovem. Žáci zhlédli hroby slavných osobností české kultury, vědy a vzdělanosti, zastavili se u hrobů nejvýznamnějších spisovatelů 19. a 20. století, kteří jsou zde pohřbeni, vyslechli si krátký výklad o jednotlivých osobnostech. Prohlídku zakončili procházkou po hradbách Vyšehradu s kouzelným výhledem na hlavní město.

Zpět na hlavní výpis

Základní škola Palachova, Žďár nad Sázavou
Přihlášení

Created by © 2013 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy