Dějepisná exkurze do Anthroposu

Ve středu 23.října  se žáci šestých tříd zúčastnili dějepisné exkurze do Anthroposu  v Brně v Pisárkách, jednoho z pavilonů Moravského zemského muzea. Hlavním cílem návštěvy se stalo shlédnutí pravěké expozice o vývoji člověka, jeho činnosti a nejstarším umění.

 

V přízemí a v prvním patře pan průvodce na příkladu kosterních pozůstatků vysvětlil, jak se vyvíjel člověk a způsob jeho obživy. Žáky upoutala  tzv. diorámata, což jsou modely pravěkých lidí, zvířat a příbytků v životní velikosti. Neméně zajímavé byly též kosterní pozůstatky zvířat a samozřejmě nechybělo zastavení u mamuta. Pan průvodce také žákům vysvětlil jednu nepřesnost o způsobu lovení mamutů, za který bývá mylně považováno kopání jam, zatímco ve skutečnosti  byli mamuti nahánění do roklí nebo přirozených srázů v přírodě, neboť ve zmrzlé půdě a primitivními nástroji by člověk ani nebyl schopen tak velkou jámu vykopat.

 

Ve druhém patře žáci viděli rekonstrukci hrobů, kostru mamuta, repliky skalních maleb ze Španělska a z Francie a nejznámější pravěký exponát z Moravy – Věstonickou venuši.

 

Po hlavní prohlídce žáci shlédli výstavu obrazů Zdeňka Buriana, díky jehož ilustracím a malbám si můžeme učinit dokonalou představu o životě pravěkých lovců.

 

Žáci si z návštěvy muzea odnesli své zážitky a zejména pochvalu za to, že byli ukáznění a udělali tak dobré jméno nejen třídním učitelům, ale zejména naší škole.

 

Zpět na hlavní výpis

Základní škola Palachova, Žďár nad Sázavou
Přihlášení

Created by © 2013 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy