Dějepisně literární exkurze Praha - Lidice, 9. ročník
Na konci října proběhly již tradiční literárně dějepisné exkurze se žáky 9. ročníků
Program návštěvy Prahy se drobně lišil v pořadí navštívených míst, ale žáci obou tříd absolvovali prohlídku v Památníku „Pečkárna“, který byl v letech 1939-1945 sídlem německé nacistické tajné státní policie GESTAPO. Žáci viděli původní vězeňské cely, čekací místnost pro vyslýchané vězně i důmyslné mučící nástroje používané Gestapem.
Další objednaná prohlídka na žáky čekala v pravoslavném kostele sv.Cyrila a Metodějev Resslově ulici. Tam se po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha ukrývalo sedm československých parašutistů, hrdinů v boji za svobodu naší vlasti proti nacistické tyranii.
Žáci 9.A se navíc podívali k Novoměstské radnici, kde proběhla v roce 1419 první pražská defenestrace a v 9.B zbyl zase čas podívat se k budově bývalého Federálního shromáždění a k místu upálení Jana Palacha.
Po individuálním rozchodu na Václavském náměstí následovala v obou třídách naučná vycházka na Vyšehrad. Na Národní třídě žáci viděli opravená obchodní dům MÁJ a zastavili na místě, kde došlo 17.11.1989 k zásahu proti studentům a začala tak sametová revoluce. Dále cestou míjeli Národní divadlo, Tančící dům, klášter Emauzy a kubistickou vilu pod Vyšehradem. Na Vyšehradském hřbitově pan učitel žákům ukázal hroby některých slavných osobností české literatury, hudby, či umění a cestou z Vyšehradu zastavili i u románské rotundy sv. Martina.
Na závěrečnou část exkurze představovala návštěva Památníku v Lidicích, připomínající osud české obce, 10.června 1942 vypálené nacisty. Při prohlídce pietního území, kde kdysi stávala obec, žáci viděli např. hrob lidických mužů, základy kostela a školy i sousoší na památku lidických dětí.
Oba dny provázelo návštěvu Prahy i Lidic příjemné slunečné počasí.