Výstava Ježíšek nebo Děda Mráz?, Regionální muzeum, 5. A
V pátek 20. prosince vyrazili žáci 5. A na výstavu s názvem Ježíšek nebo Děda Mráz?
Letošní vánoční výstava na Tvrzi byla věnována vzpomínce na 50. a 60. léta 20. století. Mohli jsme nahlédnou do tehdejší domácnosti našich babiček či prababiček, prohlédnout si vánoční stromeček s ukázkami dobových ozdob, dárky pro malé i velké.
Pod stromečkem bývalo často zabalené exotické ovoce, které bylo u nás svátečním zbožím. Děti tak mohly v balíčku najít banán nebo pomeranč. Když se totiž v obchodech před Vánocemi objevily banány nebo mandarinky, zpráva se rychle rozšířila, a kdo mohl, spěchal do fronty.
Před Vánocemi zkrátka nastal čas hojnosti, protože do obchodu s potravinami přišly rozinky, kakao a burské oříšky.
Ale nebylo to jen tak. Každý zákazník měl nárok jen na jedny rozinky, jednu krabičku kakaa a jeden balíček buráků. A prodavačky si zapisovaly jméno a adresu zákazníka, aby se nestalo, že z jedné domácnosti si pro nedostatkové zboží přijdou třeba dvakrát.
Umíte si to dnes představit?
Také jsme si poslechli koledy, které tehdy hrály v rádiu, vyzkoušeli jsme si originální hračky či dobové pokrývky hlavy.
Zatímco Santa Claus dnes vykukuje z televizní obrazovky a nákupních center po celé zemi, dědu Mráze zná mladší generace převážně jen z legendárního Mrazíka. Byla ovšem doba, kdy v Československu děda Mráz kraloval.
Na začátku 50. let šla novému komunistickému režimu postava Ježíška proti mysli, neboť byl příliš úzce svázán s křesťanstvím. Ve snaze propojit Československo ještě těsněji se Sovětským svazem vsadili proto komunisté na dědu Mráze jako na nový symbol Vánoc. Slavným se stal projev Antonína Zápotockého z roku 1952, v němž tehdejší předseda vlády vysvětlil, že Ježíšek vyrostl, narostly mu vousy a stal se z něho děda Mráz. Během celostátní akce přenášené mimo jiné celostátním rozhlasem mohly děti sledovat strastiplnou cestu dědy Mráze ze Sibiře až do Československa. Jako dopravní prostředek nesloužili dědovi koně nebo sobi, ale vrtulové sáně a proudový letoun. Navzdory oficiální propagandě se ale děda Mráz nikdy pořádně neprosadil a s ústupem stalinismu postupně mizel i on. Už od počátku 60. let zase většinou rozdával českým dětem dárky Ježíšek.
Na závěr se páťáci přidali k vytvoření osobitého dobového Betléma.